Tap to unmute

CHINA'S ARTIFICIAL SUN

Paylaşın
Daxil et
 • Tarixində dərc edildi 7 Yan 2022
 • 2022’de Güneş Doğu’dan yükselmeye başlamadan hemen önceki saatlerde yine Doğu’da, Çin’de yapay bir Güneş ısınmaya başladı. Bu yapay güneş 1056 saniye boyunca gerçek Güneş’in 5 katı sıcaklıkta çalıştı: 70 milyon derecede.
  ---
  Yeni yılda yeni hedefler için: www.soo.cool
  Hikaye anlatıcılığı dersleri için: superpeer.com/barisozcan
  ---
  Doğu kelimesini özellikle vurguladım, çünkü Çinlilerin yaptığı deneyin adı bu: EAST. İngilizce “Doğu” demek. Açılımı “Experimental Advanced Superconducting Tokamak.” Dünya’daki enerji problemini çözmek için yapılan deneylerden biri bu. Halkın daha iyi anlayabilmesi için de “yapay güneş” adı veriliyor. Çünkü sistem Güneş’in enerjisini yapay olarak Dünya’da üretebilmek için tasarlanmış.
  Normalde enerji nasıl üretiliyor? Bir şeyleri döndürüyorsunuz ve elektrik üretiyorsunuz. En basitinden bisikletin tekerleği dönüyor ve bir dinamo o mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor, bisikletin feneri yolumuzu aydınlatıyor. Kömürü yakıp, suyu ısıtıyorsunuz; ısınan suyu buhara dönüştürüyorsunuz, o buhar da büyük bir basınçla yine tekerlekleri döndürüyor ve enerji üretiyor. Bunu böyle basit basit anlattığıma bakmayın, şu anda bize basit gelen bu konsept bir çağı kapatıp yenisini başlattı. Bu basit prensiple çalışan buharlı makinelerin ortaya çıkması “Endüstri Devrimi”ne yol açtı. Bu devrim de dalgalar halinde hala devam ediyor. Mesela şimdilerde dördüncü endüstri devriminden söz ediliyor ama bana göre bu devrimden çok evrim. Yeni bir sürüm: Endüstri 4.0
  Öte yandan Dünya’nın belli başlı ulusları yeni bir gerçek devrimin peşinde. Çünkü bunun öncülüğünü yapanlar yeni çağın liderleri olacak. Enerjiyi kontrol eden Dünya’yı kontrol eder. Bu gerçeğin farkında olarak yeni enerji devrimiyle ilgili yarım yüzyıldan uzunca bir süreden beri çalışmalar yapılıyor. Az önce size Çin’de geçen hafta yapılan EAST deneyinden söz ettim. Bu kısaltmadaki “T” harfi Rusça “токамáк” kelimesinden geliyor. Aslında bu da bir akronim: “manyetik bobinli toroidal oda” demek, yani şöyle simit gibi bir ortam. Sovyet fizikçiler 1950’li yıllarda bunun ilk örneklerini yapmış. Füzyon enerjisini elde edebilmek için.
  O zamanlardan beri bu enerji türü ve füzyon reaktörler yapabilme hayali pek çok ulusun düşlerini süslüyor. Nükleer reaktör deyince hepimizin aklına Çernobil başta olmak üzere çeşitli tehlikeler, radyoaktif atıklar, çevre kirliliği gibi konular geliyor haklı olarak. Bunlar fizyon reaktörleri. Çünkü bu tür reaktörlerde atomun çekirdeği parçalanarak fizyon türü bir enerji elde ediliyor. Bir de nükleer füzyon var. Yine atomun çekirdeğiyle ilgili -zaten nüklei çekirdek demek- ama burada çekirdek parçalanmıyor, tam tersine birleştiriliyor. Aynı Güneş’teki gibi. Güneş devasa bir nükleer füzyon reaktörü. Her saniye Hidrojen atomları çarpışıp, birleşip Helyum atomlarına dönüşüyor. Güneşimiz her saniye 600 milyon ton hidrojeni helyuma çevirerek muazzam miktarda enerji açığa çıkarıyor. Çıkarıyor ama nasıl? Güneş çok devasa bir kütleye sahip olduğu için devasa bir kütleçekimi de var. Bu kütleçekimi onun çekirdeğinde füzyon reaksiyonu oluşabilmesi için ideal koşulları sağlıyor.
  Aynı koşulları Dünya’da sağlayabilmek hiç kolay değil. Yarım yüzyılı aşkın bir süredir pek çok yöntemle yapılmaya çalışılıyor. Bu yöntemler içerisinde en gerçekçi çözümün az önce sözünü ettiğim “tokamak” olduğu düşünülüyor.
  Peki her şey iyi güzel de 60 küsür seneden beri neden yapılamıyor? Çünkü bir problemi teorik olarak çözmek yeterli değil, onu pratik olarak hayata geçirebilmek için pek çok deneme yapılması gerekiyor. Bugüne kadar yapılan 100’den fazla denemede füzyon enerjisi elde edildi ama onu elde etmek için daha fazla enerji harcandı. Bir ampulü yakmak için iki ampullük elektrik kullanmak gibi düşünebilirsiniz. Ya da 100 derece sıcaklık elde etmek için 200 derecelik ısı harcamak gibi. Buna “Q değeri” deniyor. Şu ana kadar bu değer en fazla 0.67’ye kadar getirilebildi. 1 değerinin altında kalındı. Eğer 1 koyup 1 alıyorsan Q değeri 1 oluyor. Eğer koyduğundan fazlasını alamıyorsan o işin pratik ve ekonomik olarak bir değeri yoktur. Bir adım atıp, iki adım geri gidersen ilerlemiş olur musun? Hayır.
  Çin, geçen yıl iki adım birden attı. Önce Mayıs’ta 120 milyon derecelik bir deney yaptı ve 101 saniye boyunca reaktörü bu sıcaklıkta tutmayı başardı. Geçtiğimiz hafta bu kez nispeten daha düşük bir sıcaklıkta 70 milyon derecede deneyi gerçekleştirdi ama 1056 saniye boyunca yani 17 dakikadan uzunca bir süre bu sıcaklıkta tutmayı başardı. Bu bir rekor. Çok önemli bir kilometre taşı.
  Bu deneyin yapıldığı yer Çin. Ancak deney çok daha büyük bir projenin parçası. ITER projesinin... Bu sadece Çin’le ilgili değil, uluslararası bir proje. Uluslararası Uzay İstasyonu ISS var ya... Bunu da yeryüzündeki ISS gibi düşünebilirsiniz. Uzayı değil de temiz ve verimli enerji üretimini araştırmak için kurulmuş bir organizasyon.

Şərh • 7 761

 • Ecrin Ateş
  Ecrin Ateş 15 gün əvvəl +4203

  Kursa gitmek yerine, kendim erken kalkıp kendim ders çalışıp kendim kendime öğrenci, kendim kendime öğretmen oluyorum. Aralarda molalarda seni izlemek kadar güze birşey yok. Barış abi iyi ki varsın :)

  • ihsan şen
   ihsan şen Gün əvvəl

   Kendi kendine ancak kendini tanırsın

  • A X U
   A X U 4 gün əvvəl

   Tavsiyem molalarda izleme dersin bittikten 1 saat sonra izle

  • Türkü Zamanı
   Türkü Zamanı 4 gün əvvəl

   az-clip.com/video/AHH3h-Dp-2I/video.html

  • Ekrem Yıldırım
   Ekrem Yıldırım 4 gün əvvəl +1

   Onlar yapsın biz daha sonra 5 li Ç.t. ye yap işlet devretme modeliyle yaptırız

  • Fırat Han
   Fırat Han 8 gün əvvəl +1

   az-clip.com/video/lrTHCmWbXaA/video.html ⬅

 • Esin Akdemir
  Esin Akdemir 8 gün əvvəl +46

  Barış bey yaklaşık 5 yıldır sizin videolarınızı neredeyse hiç kaçırmadan izliyorum. Sizin sayenizde birçok şey öğrendim. Hem hayata dair hem de bilime dair. Çok teşekkürler.

 • Tolga Kayaalp
  Tolga Kayaalp 9 gün əvvəl +55

  Bir sınava hazırlık öğrencisiyim. Eğer iyi yerlere gelebilirsem bunu sadece kendim için değil, aynı zamanda yetiştiğim ülkem içinde kullanmak istiyorum. Bu tür videolar bizim için önemli, çünkü yeni ve gelişen dünyaya bizde katılmalıyız ve bunuda yeni nesiller ile sağlayabiliriz diye düşünüyorum. O yüzden size çok teşekkür ederim. Özellikle gelecek hakkında fikirlerimi ve bakış açımı değiştiren birden fazla video çekiyorsunuz.

 • Nazlı Yıldız
  Nazlı Yıldız 8 gün əvvəl +7

  Muazzam bilgiler, muazzam bir anlatım ve muazzam bi video. Keşke herkes izleyip görebilse ve bilinçlense

 • Ahmet CALISKAN
  Ahmet CALISKAN 11 gün əvvəl +22

  Görseller ne kadar emek verildiğini gösteriyor, güzel yorumları sonuna kadar hakediyorsun Barış abi. Tebrikler...

 • Mio
  Mio 15 gün əvvəl +2924

  Her zamanki gibi aşırı farkındalık kazandıran bir video olmuş teşekkür ederiz. Bu çalışmaya katkı sağlayan ülkelerden biri olmamızı çok isterdim. Şuan enerji mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim. Video sanki yüzüme bir su çarptı. Ciddi anlamda etkilendim. Emekleriniz için çok teşekkür ederiz... Ben de var olan gücümü, enerjimi kullanıp hepimiz için emek vermeye çalışıyorum ve daha fazlasını yapmak istediğime adım gibi eminim

  • Abdullah KUNDU
   Abdullah KUNDU 4 gün əvvəl

   @Deniz Canfeda az-clip.com/p/PLD4cFlbKVT9eY5lDVETqE-W-IlTF98slg tavsiye ederim farklı bakış açılarından bakmakta her zaman fayda vardır ve ön yargılarını bırakıp sonuna kadar izlersen eminim birşeyleri anlayacaksın umarım denemekten çekinmezsin.

  • Türkü Zamanı
   Türkü Zamanı 4 gün əvvəl

   az-clip.com/video/AHH3h-Dp-2I/video.html

  • ediznecattopal
   ediznecattopal 6 gün əvvəl +1

   @Zehra Kandemir düşündüğünüz için teşekkürler bunun deneysel uygulamalarını yapmak da çok basit diye düşünüyorum suya batırılmış bir pet şişe içine sistem yerleştirilerek yapılabilir karşı basıncı yenme noktasında şöyle bir sistemimde var diyelim ki 20000 grostonluk bir gemi pervaneler ile saatte 40 mil yol alıyor Bu Yol alabilmesi için denizde gitti R bildiği su miktarı miktarı Kimbilir kaç tondur bence ters mantık hesabıyla kendi ağırlığına 40 mil süratle edebilecek kadar suyu ittire Bilecik'e miktar kadardır Pusu ancak okyanuslarda denizlerde olur diyelim ki bu suyu sistemlerimizde ki türbinlere çarptırdı dışarı şarı atmamız Gerektiği zaman bu miktar suyu geminin pervanesinin ters olarak yerleştirip seck geminin ağırlığı kadar geminin surat ince suyu de şarj etmiş oluruz yani gemi yerinde sabit tutulursa kendi ağırlığınca gideceği yapacağı surat kadar suyu hareket ettirmiş olur olur bizim buradaki kazancımız gemimiz sabit yani var var ilimiz okyanusun Deniz'in dip basıncı motor görevini görüyor okyanusun buradaki kazançlı geriye sadece suyu dışarı Deşarj etmek kalıyor bunu da Rüzgar güneş enerjisi panelleri nin çalıştıracağı ters Pervane yani suyu dışarı atacak olan Pervane yapabilir diye düşünüyorum Bir mantık böyle Bu bakış açısıyla yapılabilir diye düşündüm bernoullinin bulduğu prensipler deşarjı kolaylaştırabiliriz içeri giren suyu varilin ortasındaki kapalı bir ortama alıp basınç azaltıcı romalıların bulduğu mimari ile varilin dibinden giren sulara yukarı Arşimet merdiveni ile atabiliriz diye de düşündüm bunları okur musun Yeter benim için kahraman olmak istemiyorum �ok teşekkürler İyi günler

  • Zehra Kandemir
   Zehra Kandemir 6 gün əvvəl +1

   @ediznecattopal projenin baş kahramanı hala sen olabilirsin ısrarcı bir şekilde sürdürülebilir ağ topluluklarına mesaj at mail at ve potansiyelinden bahset en basitinden Cumhurbaşkanlığı yetenek kapısında sürdürülebilir gelecek için teknolojinin yeri diye başvurular var öneririm kaçırma

  • E A
   E A 7 gün əvvəl

   🥲agliycam, hakinizda en guzeli olur insallah 💪🏻😊

 • TheMEGAMAPER
  TheMEGAMAPER 10 gün əvvəl +22

  Halihazırda lisans öğrencisi bir bireyim ve şunu öğrendim ki biz Türkiye olarak ilgili her kesimiyle üniversitenin ne demek olduğunu ne işte yaradığını neler yapması gerektiğini bilmiyoruz. Öğrenememişiz demek isterdim ama öğrenmeye niyetimizin olduğunu da sanmıyorum. Teşekkürler Barış abi herşeye rağmen.

 • Mustafa Canpolat
  Mustafa Canpolat 5 gün əvvəl +8

  Barış cığım seni tebrik ederim...Bilim derlemelerin çok güzel hap gibi sunuyorsun...Dünyadaki bilim ve teknolojik gelişmeleri büyük emek sarf ederek,derleyip bizlere sunduğun için çok teşekkür ederim.Emeğine ve zihnine sağlık...

 • Seren Öykü Yazgan
  Seren Öykü Yazgan 9 gün əvvəl +8

  @10:36'da "50MW'lık enerji" ifadesi kullanılmış. İlgili büyüklük enerji miktarını ifade ediyor ise, güç birimi olan Watt'ın yanına zaman çarpanını da ekleyerek (MWh gibi) ifade etmek gerekiyor. Bu keyifli video için teşekkürler.

 • E-MOBİLİTE
  E-MOBİLİTE 9 gün əvvəl +10

  Bu projeye mutlaka ülkemizin dahil olması lazım, çok güzel geleceğe ışık tutan bir video. iyiki varsın abi :)

  • barış atıcı
   barış atıcı 7 gün əvvəl +2

   Bizi alıcaklarını düşünüyosan çok yanılıyosun

  • valo immo 5k
   valo immo 5k 8 gün əvvəl +3

   Tr ve bir proje ha xddd

 • Bilimin Ötesinde
  Bilimin Ötesinde 15 gün əvvəl +3576

  Barış Bey,

  Yorumum binlerce yorum arasında kaybolup gidecek ama tüm ictenligimle sizden şunu rica ediyoruz;
  Ülkemizde bilim'in yavaş yavaş yabancılaştığı bu topraklarda insanlara bilim'i anlatmak için bu kanalı kurduk ama küçük bir kanal olduğumuz için görmek istediğimiz etkileşimi insanlarımız tarafından göremiyoruz!
  Ve geçmişteki bir çok bilim kanalı gibi sonsuz karanlığa mahkum kalacağımız öngörülüyor. Ama sizin desteğiniz ile küllerimizden yeniden doğ'arak bilimi anlatmayı sürdürebiliriz! Tek dileğimiz bir defaya mahsus olmak üzere kanalımızı önermeniz. Umarım bu yorumu görürsünüz;
  Saygılarımla!

  • Bilimin Ötesinde
   Bilimin Ötesinde 4 gün əvvəl

   @Selvinaz Tekin Şubat ayından itibar'en her hafta düzenli olarak içerik atılacaktır!
   O halde daha fazla bilgi'yi paylaşmak için, bizi önermeyi unutmayın.

  • Selvinaz Tekin
   Selvinaz Tekin 4 gün əvvəl

   Çok iyi kanal ama çok az içerik var

  • John Mactavish
   John Mactavish 8 gün əvvəl +1

   @Abdussamet ÇADIRCI doğru diyorsun abi senin benim gibi insanlar yani gençler sayesinde bu ülkenin düzeni yeniden oluşturulacak. Asıl ben teşekkür ederim zamanını bana ayırdığın için, hayatında başarılar diliyorum. Birbirimizi anladığımız için çok sevinçliyim, umarım bizim gibi insanlar kendilerini her daim anlasa. Neyse iyi günler ve iyi geceler.

  • Furkan Buzut
   Furkan Buzut 8 gün əvvəl

   Yeni videya gelin arkadaşlar😃

  • Abdussamet ÇADIRCI
   Abdussamet ÇADIRCI 9 gün əvvəl

   @John Mactavish Öncelikle bunu söylemek istiyorum birbirimizi anlayabildiğimiz için çok mutluyum…Aslında dış görünüş olarak büyük duruyorum ama bende 20 yaşındayım ,üniversite okuyorum😀.Ben yaptığım hiç bir projeden ya da düşünceden ailemden ya da akrabalarımdan destek almadım.Ne mutlu ki senin adına seni destekleyen bir ailen var(eğer doğru anlamışsam).Teşekkür ederim zamanını ayırıp düşünceni paylaştığın için.Kendine çok iyi bak.Belki tekrar bir cümle olacak ama bunu unutmamalıyız ki gelecek için her şey biz gençlerin elinde🖐🏻

 • serkan tatlıdil
  serkan tatlıdil 8 gün əvvəl +14

  Muhteşem,, eşimle birlikte sizi hayranlıkla izliyoruz. Bilime ve teknolojiye en çok ihtiyaç duyulan bugünlerde yayınlarınız bize ilham ve umut veriyor. Emeğinize sağlık👏👏👏👏👏

 • olcay kurtay
  olcay kurtay 10 gün əvvəl +12

  Barış hocam senin yarattığın farkındalıktan büyüklerimiz feyz alır mı bilemeyiz ama en azından yorumlarda öğrenciler okuyor ya o bile bir umut oluyor. Belki senin kitlenden çıkan birileri önemli bir yerlere gelirde gelecekte bir kıpırdanma görürüz. İnşallah... Emeğine sağlık. Teşekkür ederim.

 • Aqil Huseynov
  Aqil Huseynov 10 gün əvvəl +14

  Yerlərin və göylərin hökmü Allahındı... Heç kim hökm edə bilməz! Yönetim Allahındir

 • Çınar Türker
  Çınar Türker 9 gün əvvəl +5

  İçerik inanılmaz bilgilendirici ve ufuk genişleten cinsten. Füzyon enerjisini kullanmayı başarmak dünyayı yaşanamaz hale gelmeyi önleyecek gibi duruyor. Umarım öyle olur. Uzay yolculukları da çok kolaylaşacaktır muhtemelen. İnanılmaz bir dönem bizleri bekliyor. Barış Bey size de çok teşekkür ederim. Çok güzel bir video olmuş. Takipteyim ❣

 • Arif Şen
  Arif Şen 13 gün əvvəl +576

  Hiç siyaset konuşmadan böylesine etkili toplumsal mesajlar verebilmen çok, çok hayret edilesi ve saygı duyulası. Bu mesajları duyup anlamaya çalışacak bir toplumun ve devletin de olması dileğiyle...

  • Ahmet Güneş
   Ahmet Güneş 3 gün əvvəl

   ​ @BABUN ÇOR o değil de 12:18 dikkatimi çekmedi değil

  • Akif Karasakal
   Akif Karasakal 4 gün əvvəl

   @Where did we come from, where do we go? basınlar yüzünden hala basınlar aynı hepsi kayboldu bunlar kıbrıs harekatının haşhaş ekmenin sonuçları olacaktı tabikide depremde büyük hasarlar verdi hem şimdi ne farkı varki durmadan iban açıyorlar ne farkı kaldı eskiden şimdi ambargo bile yokken millet geçim derdine düştü günlük bakan değişiyor ekonomi modelleri değişiyor tek adamlık ülkeyi tersine çevirdi şimdiki dış borcumuz daha fazla tarım hayvancılık orman bitik durumda hemde bile bile yapılıyor

  • Hayri CEVİZ
   Hayri CEVİZ 5 gün əvvəl

   @Hüseyin Tatlı indirimi İmamoğlu, bindirimi erdogan in yaptığını mı düşünüyorsun? Ozmn senin yazık kafana. Samimiyetsiz emojileri de atma.

  • Akif Karasakal
   Akif Karasakal 6 gün əvvəl

   @Where did we come from, where do we go? bizim ülkemiz 1960 ta ozamanın teknolojisi ile 130 günde araba yaptı ama şimdi 10 yıldır araba bekliyok dolarıda tarihte bile bile yükselten kimse yok dostum ...

  • Hüseyin Tatlı
   Hüseyin Tatlı 7 gün əvvəl +9

   @Uygur yazık kafana dostum. Ülke geneline vak istersen zamlar bir tek İstanbul'da mı yoksa her yerde mi?
   Reisinizin sayesinde zamlar geliyor hemen Ekrem İmamoğlu'na suç atıyorsunuz 😂. Gerçekten yazık kafnıza. Allah akıl fikir versin.

 • Muhammed Yusufoğlu
  Muhammed Yusufoğlu 11 gün əvvəl +3

  Bu proje gerçekleştirilince, füzyon reaktörü nanoteknoloji ile küçültülüp ve üretilen enerjiyi tahrik için kullanmak mümkün olursa, güneş sisteminin dışına çıkmak, aylarca yere inmeden uçmak mümkün olur.

 • ıIDz4nsZlı The Smart One
  ıIDz4nsZlı The Smart One 6 gün əvvəl +7

  Hayata bakış açımı değiştirmeden direkt olarak bir bakış açısı katıyorsunuz işte ''bir platformun nasıl daha iyi kullanabilirim?'' sorusunun cevabı sizsiniz iyi ki varsınız @Barış Özcan

 • rus sakallı dede
  rus sakallı dede 10 gün əvvəl +10

  Bizim fikir ortaya atmamız ve fikirlerimizle dünyanın yeni devrimlerine ortak olabilmemiz için önce ampulü patlatmamız gerekiyor. Ağzına sağlık Barış abi.

 • Özgür Çakirgöz
  Özgür Çakirgöz 11 gün əvvəl +2

  Bir gün umarım bu güzel haberleri bize verirken başka bi ülkenin değilde kendi ülkemizin yaptığı bişey için haberdar oluruz Teşekkürler Barış Özcan

 • Komedi Dahisi
  Komedi Dahisi 15 gün əvvəl +874

  5.74 milyon abonesinin büyük kısmının gençler olduğunun bilinciyle diğer dizi analizlerinin aksine izlenme kaygısından uzak, sakıncalı sahnelerin hiçbirisine yer vermeden, ve dahası biz yetişkinlerin sürekli yaptığı gibi gençlere ne yapıp yapmaması gerektiği söylemeden onları düşünmeye, kendi kendilerine sorular sormaya teşvik eden sevgili Barış Özcan; içinde bulunduğun çerçevenin çok ötesine taşıyorsun izleycilerini. Teşekkürler...

  • onabunagecityok
   onabunagecityok 7 gün əvvəl +1

   @Memet Kaeaduman Evet cunku bizlere saygi duyulmuyor. Hicte kolay sartlarda da yasamiyoruz. Amerika da SAT' da ki en zor soruyu kolayca bir ortaokul ogrencisi yapiyor. egitim sistemimiz de ogrenmeye degil ezbere dayali. yememiz icmemiz de artik kolay degil her sey pahali. artik rahatca yemek gezmek istiyorsan zengin olman lazim. Bize bir sey kattiginiz hicbir sey diyipte sizin basardiginiz seylerde mechul. İsmini vermeyecegim kisi herkesi somuruyor. Ayrica 18 yasin altinda eleman alan bir yer dogru duzgun yok. iki tane universite bitirmis kisiler bile cok sanslilar ise is bulabiliyorlar. Burda gelip aglamayin diyorsun, gelip sen burada agliyorsun. Sonra da agzina telefonu yiyince kizarip morariyorsun. Artik seninle saygi ekleri ile konusmayacagim. Hak etmiyorsun

  • Memet Kaeaduman
   Memet Kaeaduman 7 gün əvvəl +2

   @onabunagecityok sorun şu ki saygı denen kavram sizler için artık yok..inan bana çok kolay şartlarda yaşıyorsunuz..okulunuz yemeniz içmenin rahat gezmeniz dolasmaniz..sizlerin hu ülkeye kattığı bir değer yokken gelip nasil insanları kotuluorsunuz bunu anlamış değilm.. gidip çalışın kendi paranızı kendiniz kazanıp istediğiniz şeyleri qlin burada aglamayin

  • onabunagecityok
   onabunagecityok 7 gün əvvəl +1

   @iMobi Zaten ulkeyi bu hale getirenler onlar, izin vermiyorlar ki ulkeyi duzeltelim.

  • onabunagecityok
   onabunagecityok 7 gün əvvəl

   @Memet Kaeaduman Cunku bizler sayginin karsilikli oldugunu dusunuyoruz. Siz sirf benden daha fazla yil yasadiginiz icin benden saygi bekleyemezsiniz. Siz bana saygi duymazsaniz ben de size saygi duymam. Bize bos beles kisiler diyerek bize saygisizlik ediyorsunuz, ama gelipte "saygisiz gorgusuz konusmasini dahi bilmeyen" diyerek size saygi gostermemizi istiyorsunuz. Gercekten kendinizle celisiyorsunuz.

  • iMobi
   iMobi 13 gün əvvəl +2

   @Memet Kaeaduman TikToku sevmem nefret ederim ve kullanmam orası kullananların sorunu, azcık akılları olsa kendileri yapmazdı zaten. Ayrıca bunca yıl biz değil siz yönettiniz ? Ve islam dinle ne alakası var orayı anlamadım :D? Sizin başkanınız namaz kılarken foto çekinmeyi iyi biliyodu bunda bişey yok ama di mi? Siz evde oturun. "Şükür bugün de doyduk" demekle olmuyo bu işler. Geçen haftalarda 12tlye aldığım DEFTER 25tl oldu sence ben defter mi aliyim yoksa karnımı doyurmak için yemek mi aliyim? Hala saçmaladığını düşünüyorum

 • Asaf Umuç
  Asaf Umuç 9 gün əvvəl +6

  Çok harika bir proje ve harika bir anlatım. Keşke bu projede bizim ülkemizinde desteği olsaydı. Geleceğin hiyerarşik düzenini belirleyecek bir proje ama biz malesef yine en alt sıralardayız....

  • Aydan Guneyy
   Aydan Guneyy 7 gün əvvəl

   Eveti amma Cox riskli bir işi ve gelecekte ne olcaq bilmiyoruz bence iyi ki biz Türk yokuz orda bene hiş hoş hiss gelmedi

 • önder Debreli
  önder Debreli 9 gün əvvəl +8

  Sen ne güzel bir insansın Barış Özcan. Biz de oy getirisi olmadığından katılmayız böyle projelere...

 • Last Patriot
  Last Patriot 10 gün əvvəl +7

  Barış bey, biz de mi orda varız? Sevindim 😃 ama memleket karıştı şu an, İnşAllah yakın zamanda çok büyük değişiklikler olacak! Biz bugüne kadar neler çektik. 😔
  Kazakistan’dan selamlar! 🇰🇿

 • Habil Vatansever
  Habil Vatansever 9 gün əvvəl +7

  Elinize emeginize saglık, Faydalı Bilgileri bizimle paylaştıgınız için Teşekür ederim Barış bey, umarım bizde taşın altına elini koyan ülkelerden oluruz

  • Süleyman M
   Süleyman M 4 gün əvvəl

   Fizyonmuş füzyonmuş bunlar sonraki iş, ilkin vizyon lazım.

 • Aydan Kaplan
  Aydan Kaplan 14 gün əvvəl +689

  Yine nasıl bağlamışsın olayı, Barış Özcan. Şu hikaye anlatıcılığını keşke eğitim fakültelerindeki derslere de sokabilsek, müthiş bir öğretme yöntemi...

  • Kaplan Famala
   Kaplan Famala 9 gün əvvəl

   Barış özcana itirazaz-clip.com/video/u4G892SNl48/video.html

  • ÖZGÜR
   ÖZGÜR 10 gün əvvəl

   @toz 😐

  • Zeynep Sarı
   Zeynep Sarı 10 gün əvvəl

   Cidden benim eğitim fakültesindeki hocalarım öyle bir anlatıyor ki dersi bütün sınıf bayılacak gibi oluyor sıkıntıdan

  • ÖZGÜR
   ÖZGÜR 11 gün əvvəl

   @Sezer Özdemir evet ama barış Özcan çok iyi anlatıyor olayı.

  • Sezer Özdemir
   Sezer Özdemir 12 gün əvvəl

   Ayhan Tarakçı Daha Önce Bunun Videosunu Yapmıştı

 • Süleyman Karaoğlu
  Süleyman Karaoğlu 7 gün əvvəl +5

  Sorun enerjiyi üretmek değil, depolamak. Güneşten gelen enerjinin 20 dakikası, dünyanın bir yıllık ihtiyacını karşılıyor.

 • Başak Toprak
  Başak Toprak 5 gün əvvəl +1

  Harika bir video olmuş, inanılmaz bilgilendiriciydi. Ve üzücü tarafı ise bizlerin bunlardan haberdar olmaması ve çok daha farklı şeylerle gündem oluşturmamız. İnşallah ülkece, bilim konuşulan yıllar görürüz. Çocuklarım için idol olacağınızdan eminim. Yolunuz açık olsun

 • TheLostCityTR
  TheLostCityTR 12 gün əvvəl +3

  Barış abi seni tanımayı isterdim bütün videolarını izliyorum hayallerimi senin videolarında izleyerek yaşıyabiliyorum küçüklüğümden beri bilim adamı olmayı uzayı evreni teknolojinin gelişimini hayallerimle canlandırırdım ve daha ötesini düşünür hayallerimi teoriler üzerine yaşardım hatta çocukluğumda uzayla ilgili resimler çizerdim şimdi büyüdüm ama hayallerimi gerçekleştirmek bir kenara boğazımı doğurabilmek için çalışmaktan hayallerimden vazgeçmek zorunda kaldım bu hayat bize pes etmeyi öğretmemeli teşvik etmeyi vazgeçmemeyi öğretmeliydi ama maalesef bu ülkede bu şartlarla doğmak elimizdeki herşeyi alıyor hayallerimizi bile öfkeliyim çünkü koskocaman bir dünyada Türkiye gibi bir kıtasında istanbul gibi bir şehrinde daha şehrinden dışarı çıkamazken daha türkiyeyi keşfedememişken dünyayı uzayı evreni nasıl keşfedicem böyle yitip gideceğimi biliyorum bizim ülkede çok zeki insanlar doğup büyüyüp hiçbirşey yapamadan yitip gidiyor bu insanların geleceğini harcayanlara öfkeliyim daha doğrusu öfkeliydim öfkem bile bir zaman sonra duruldu insan aklı özgürleştikçe kendini korumaya alır zihnim bile beni benden korur oldu bu yüzden ne kızgınım nede kırgınım ben yalnız yorgunum doğdum yaşadım ve ölüyorum...

 • sultan simsir
  sultan simsir 10 gün əvvəl +22

  Çin'in ve diğer ülkelerin bu teknolojiyi insanlığın iyiliğine kullanacaklarını sanmıyorum. Sanırım yalnız değilim.

  • Mihri Omar
   Mihri Omar Gün əvvəl +2

   Yalnız değilsin bır Uyghur olarak sana şunu söylüyorum çın çok bencil hıç bır zaman kenden başka başla bırını düşünmüyorum

  • TOTIRI LELS
   TOTIRI LELS 9 gün əvvəl

   ?

 • Ezgihan ERTUÇ
  Ezgihan ERTUÇ 15 gün əvvəl +786

  Yıllar önce fizik dersinde öğretmenim:" Eğer dünyada füzyon reaksiyonu gerçekleştirilebilirse dünyanın enerji sorunu tamamen çözülür." demişti. O zamanlar rafa kaldırdığım bu bilgiyi ve daha nicesini hatırlama şansım oldu bu video sayesinde..

  • Şahin Fırtına
   Şahin Fırtına 8 gün əvvəl +1

   O öğretmeninizi tebrik ediyorum fakat bir buz kalıbı ateşin yanında asla buz kalıbı olarak durmaz. Mâlum buzullar erimeye devam ediyor.

  • Mustafa Sayılan
   Mustafa Sayılan 9 gün əvvəl

   Barış Bey sonda "birleşmek" mesajını veriyor siz daha bir yorumda birleşemiyor, ayrışıyorsunuz :) Komiksiniz, komiğiz vesselam...

  • Adem ŞAŞMAZ
   Adem ŞAŞMAZ 12 gün əvvəl

   @Mavi Reçete Sapıtmayalım lütfen.😡😡

  • Mavi Reçete
   Mavi Reçete 12 gün əvvəl +1

   @Adem ŞAŞMAZ yürü ya kulum 👍

  • Adem ŞAŞMAZ
   Adem ŞAŞMAZ 12 gün əvvəl +1

   Yorumu değil de profil resmini beğenenler ? 😅😅

 • Huriye Arman
  Huriye Arman 9 gün əvvəl +2

  Ülkemiz ve geleceğimiz için çok endişeliyim iyi ki sizin gibi insanlar var bir şeyleri değiştirmek için çabalıyorsunuz

 • AYTEKİN AKDAĞ
  AYTEKİN AKDAĞ 10 gün əvvəl +5

  En güzel cümleniz bu:
  "Bu işin başında GENÇLER VAR"
  😭😭😭💐👏👏

 • sibel akkoc
  sibel akkoc 7 gün əvvəl +2

  Ülkemizin gelişiminde en büyük sorunun uzun vadeli projelere değer verilmemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Bu sorunu sadece bilimsel çalışmalar üzerinden değil toplumsal- bireysel yatırım ve gelişimler üzerinden de görebiliriz. Günü kurtarma derdindeyiz. Günü kurtarma derdinde olanların geleceğinin olacağını söylemek bir yanılsamaya düşmek olur. Çünkü her zaman yok olma tehdidi ile karşı karşıyadır. Avrupa, ABD, Çin ve Japonya gibi ülkelerin dünya gücü olmalarındaki en büyük etken budur. Uzun vadeli düşünüp ona yatırım yapıyorlar.

 • Taleh Huseynov
  Taleh Huseynov 9 gün əvvəl +7

  Bariş bey sevilerek izleniyorsunuz. Sizden ricam kosmosa uçuşların neden dunyanin her yerinden uculmaz başlikli bir video hazirlarsaniz severek izlenir. mesela Rusiyanin arazisi Qazakistandan 7-8 defe buyuk ama onlar da Baykanurdan ucuruyor. Gerekirse gucu ve parasi onun gibi onlarla araziler yapmaya yeter. Konu ilginizi cekdiyse beni kirmayacaginizi biliyorum )

 • Türker ÜNAL
  Türker ÜNAL 12 gün əvvəl +257

  Barış Bey ITER projesini neredeyse başladığından beri takip ediyorum. Türkiye'de bu projeden çok az insanın haberi var maalesef. Ben bir Türk mühendis olarak ücret almadan bile çalışabilirim bu projede. Proje başlangıcında bunu denedim ama sadece ortak ülkelerden başvuru kabul ediyorlardı. Amerika ve Çin e göre yanıbaşımızda olan böylesi bir projede olamayışımız çok üzücü. İç siyaset, dini konular, bireysel kompleksler ve bilim dışı uğraşlara o kadar çok zaman ayrılıyor ki ülkemizde bu türden bilimsel gelişmeleri hızla kaçırıyoruz maalesef. Umudumuz gençlerimizde ama bazı şeyleri bireysel olarak başarmak mümkün değil. Bu projede çalışamamak konusunu bireysel olarak aşamadım mesela maalesef. Bir kere bu sıcaklığa dayanabilecek bir plazma üretilmesi bile başlı başına bir başarı aslında. Umarım başarılı olur da Dünya kurtulur. Biz yine para verip satın almak zorunda kalsak da bu da bir şey. Ne yapalım.

  • ahmet korkmaz
   ahmet korkmaz 8 saat əvvəl

   merhaba öncelikle çok güzel yorum olmuş projeyi takip ettiginiz için bilgi sahibi oldugunuzu öngörerek size birşey sormak istiyorum. şuan günümüzde nükleer enerji santrallerinde atom parçalanak enerji elde ediliyor fakat aynı zamanda radyasyonda açıga çıkıyor bu yontemde atom çekirdeklerini birleştirerek enerji açıga çıkarıyor peki bu yöntemde radyasyon açıga çıkıyormu sormak istiyorum

  • Primetime Pilot
   Primetime Pilot 11 saat əvvəl

   Ücretsiz bile çalışırım derken sendeki arzuyu net bir şekilde gördüm ama kendine vereceğin zararı sen de gördüğün için, en başta yapman gerekene sıra geldi bence

  • Türkü Zamanı
   Türkü Zamanı 4 gün əvvəl

   az-clip.com/video/AHH3h-Dp-2I/video.html

  • Baran Yilmaz
   Baran Yilmaz 7 gün əvvəl +1

   Tagen fuzion meselesi henuz,,,maalesef daha vor kac onyillar surebilir,,,,harcanan Energie henuz kalici degil

  • michell nick
   michell nick 8 gün əvvəl +5

   Bu yüzden bizler için yurt dışı daha cazip geliyor inşallah en kötü durumumuz bu olur

 • Hasan Ozgun
  Hasan Ozgun 12 gün əvvəl +2

  Barış bey !
  Çok faydalı bilgiler veriyorsunuz . Teşekkürler bizi aydınlattığın için

 • Hümeyra 2005
  Hümeyra 2005 9 gün əvvəl +2

  Barış Özcan youtube tr deki sayılı kaliteli içerik üreten kişilerden biri tebrik ediyorum 👏

 • Letheli
  Letheli 11 gün əvvəl +8

  Küçükken senin gibi birileri tarafından desteklenseydim kimbilir şimdi nerelerde olurum. O kadar umut aşılıyorsun ki... senin gibi öğretmenlere ne kadar ihtiyacımız olduğunu daha iyi anlıyorum çünkü kimse bizi yönlendirmedi hep basmakalıp ezber bilgilerle yaratıcılığımızı törpüleyip efendisi ideoloji olan robotlara dönüştürdüler.

 • Mechanical Turkish Team
  Mechanical Turkish Team 8 gün əvvəl +2

  mühendis camiasını genelde anlamıyorlar deneme yaparak çalışıyorum çözüyorum deyince en okumuş insanlar bile plan program yapmadan rastgele maymunlar gibi tuşlara bastığımı düşünüyor ilk kez bir sözelci olan barış abi herkes konuşur önemli olan bunu pratiğe de geçirebilmek dedi ve peșine iş basit gibi görünse de öyle olmadığını adam gibi anlattı gercekten katkisi buyuk teşekkürler .

 • zeynep helvacı
  zeynep helvacı 15 gün əvvəl +304

  Uzun zamandır füzyon reaktörlerini yakından takip eden biri olarak videoyu keyifle izledim. Şu anda koç üniversitesinde endüstri mühendisliği hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Türkiyeyi iter mega projesinin bir parçası yapmak için elimden geleni yapmak istiyorum. Biliyorum ki sadece bu ve bunun gibi projeler insanlığa çağ atlatabilir. Senin de söylediğin gibi ayrışmayı bırakıp daha iyi bir gelecek için dünyaca birleşmeliyiz.

  • Aydemir Çakmak
   Aydemir Çakmak 9 gün əvvəl

   Haklısınız. Birleşim.konusunda

  • Kerim BİRCAN
   Kerim BİRCAN 10 gün əvvəl +1

   @Batu Umar mantıken 70 milyon dereceyi dünyaya vermezler bu projeyi yapanlar bunu da düşünmüşlerdir hiçte anlamam fizikten

  • Sam Ty
   Sam Ty 13 gün əvvəl

   @xxxx Bendende Amerika faydalaniyor iste. Sadece bu sene 9 milyon dolar vergi odedim parasal dusunursek. Bu yuzden cok gucluler. Hem zekayi hem parayi cekiyorlar demokrasi ve kapitalizmle birlikte.

  • Sam Ty
   Sam Ty 13 gün əvvəl

   @xxxx Ingiltere, Almanya, Hollanda, Belcika? Bunlarda mi toplama halk. Kardesim Ingilterede doktor mesela. Inanilmaz basarili birisi Cambridgete. Ingilizler milliyetcilik yapmadiklari icin faydalaniyorlar onun zekasindan. Kuzenlerimden bir taneside Almanyada. Birde Cin e bakin. Bilmiyorum hic gittiniz mi Cine ama bir yabanci olarak devamli sizi gozetliyorlar bazen aksam polisler geliyor kontrole. Yasadiginiz yeri bildirmeniz gerekiyor polislere devamli uzun sure kaliyorsaniz.

  • foton
   foton 13 gün əvvəl

   3. havalimanı , marmaray mega proje dedeğin böyle ölur ne o öyle fızyon mizyon

 • OzdemirZ
  OzdemirZ 9 gün əvvəl +3

  Hayatımda izlediğim en ilgi çekici videolardan biriydi. Gerçekten bu işi en iyi yapanlardan birisin. Anlatımın ve örneklerin çok güzel. Tebrik ederim.

 • Emre ÖZEN
  Emre ÖZEN 6 gün əvvəl +3

  Peki ısıyı kinetik enerjisine dönüştürüp, daha yaralı bir şekilde hayatımıza pratik olarak girmesi daha faydalı olmaz mıydı Barış Abi ?

  • bloodmoon
   bloodmoon Gün əvvəl

   hareket enerjisine degil de hayatin her alaninda kullanabilecdgimiz enerjiye daha cok ihtiyac oldugu icin daha faydali olmazdi

 • numansky
  numansky Gün əvvəl

  Bu fırsatları kaçırmamamız için Barış Abi herkesi bilgilendirmeye çalışıyor. Onun kitlelere ulaşmasına destek olmak için en azından beğenip yorum yapmak izleyen herkesin görevi.

 • yaşlı baykuş
  yaşlı baykuş 8 gün əvvəl +5

  Bu yaşta izlemeği bırakamadım çünkü öğrenmeyi seviyorum herhalde gençler heyecanla takip eder,eğitimciler genelde kolaya kaçmasalar gerçek bilim adamlarımızın sayısı artar.

 • Mazlum Şahin
  Mazlum Şahin 15 gün əvvəl +302

  Ürettiğiniz içeriklerin kalitesi hiç şüphesiz tartışılmaz. Bize bu gibi önemli içerikleri derleyip, pişirip önümüze koyduğunuz için size sonsuz minnettarım Barış abi. Başarılarınızın devamını dilerim.

  • Rabid
   Rabid 7 gün əvvəl +1

   Moruk tabikide alıntı olacak haber niteliğindeki bişeye nasıl gelipte takım tutabiliyorsunki. Yemin ederim sizden hiçbir cacık olmaz

  • Sezer Özdemir
   Sezer Özdemir 12 gün əvvəl

   Ayhan Tarakçı Daha Önce Bunun Videosunu Yapmıştı

  • Niklaus`
   Niklaus` 13 gün əvvəl

   @Mevlüt Kerme nerden alıntı kardeşim anlat bakim

  • Mevlüt Kerme
   Mevlüt Kerme 13 gün əvvəl

   Bu mu kalite ? Bir çok video ve bilgi alıntı

  • kıl kıloğlu
   kıl kıloğlu 13 gün əvvəl

   @DON'T CLICK THIS VIDEO ya bi sg bari bu kanalda yapma

 • yusuf cesurtürk
  yusuf cesurtürk 9 gün əvvəl +5

  atomları ayırdığında ortaya çıkan güçtense birlestirdiginde ortaya cikan güç kat ve kat fazla burada doğa bize bir mesaj vermeye calisiyo🙌👏🙏 Çok iyiydi be

 • sema demir
  sema demir 7 gün əvvəl +3

  Türkiye'nin o ülkeler içinde olmaması bilime gelişen teknolojiye ayak uyduramaması çok üzücü bir durum genç nesil için özellikle

 • MoonSN RZ
  MoonSN RZ 10 gün əvvəl +3

  Videonu izlədikdən sonra çökən dərin bir səssizlik və gələcəyə dair düşüncələr.......
  Təşəkkürlər Barış bəy! 🙏🏻

 • SeRRo NaWros
  SeRRo NaWros 4 gün əvvəl +1

  Merhaba, video için çok teşekkürler çok aydınlatıcı olmuş. Video da sadece 70Milyon santigrat dereceye çevre nasıl mukavemet gösterebilmiş anlayamadım. Dünyada böyle yüksek bir sıcaklığa dayanım gösterebilen herhangi bir materyal olduğunu bilmiyordum. Elinizde bilgi var ise paylaşabilir misiniz?

 • Danteh
  Danteh 15 gün əvvəl +182

  "Yeni heyecanlar için can atarız ama çok geçmeden onlara olan ilgimizi kaybederiz. Dünün mucizeleri bugünün sıradan olayları haline gelir." (Nikola Tesla)

  • Selin Yılmaz
   Selin Yılmaz 15 gün əvvəl +1

   önerim
   az-clip.com/video/77dpYm1fxyA/video.html

  • Furkan Buzut
   Furkan Buzut 15 gün əvvəl +1

   az-clip.com/video/oaWXbZSP8-0/video.html ....

  • Edit-Show
   Edit-Show 15 gün əvvəl +1

   az-clip.com/video/oaWXbZSP8-0/video.html .....

 • Nuray K
  Nuray K 9 gün əvvəl +7

  Dünyamız için, yapılan deneyler ve projeler yenilenebilir enerji için güzel ama bu kadar yüksek ısılarda üretilen ısıyı, zaten küresel ısınma tehtidiyle karşı karşıya kalan dünyamıza yansıtmadan nasıl absorbe ediyorlar asıl merak ettiğim konu bu. Bir ihtimal ısıyı uygun yalıtımla dünyaya yansıtmadan enerjiye dönüştürülebilirse o zaman muhteşem bir şey olur.

  • Serkan Özsoy
   Serkan Özsoy 7 gün əvvəl

   Ki zaten bu yapılıyor zararı minimum kazanımı maxmimuma çıkarmak için uğraşıyorlar

 • Mustafa GÜLER
  Mustafa GÜLER 11 gün əvvəl +2

  Sonu yine bir filmin son sahnesi gibi olmuş, mesaj müthiş 🙏🏻😇
  Emeğinize sağlık Barış Hocam 👏👏👏

 • Korkut SA
  Korkut SA 12 gün əvvəl +2

  "Atomları birleştirmekten doğan güç, ayrıştırmaktan daha fazla." Bravo

 • BoSevk MotoVlog
  BoSevk MotoVlog 7 gün əvvəl +2

  Hocam gerçekten söylememek için kendimi zor tutuyorum ama tutamayacağım artık. Farklı ülkelerin böyle yararlı bir çalışmaya 65 mlr dolar gibi bir para ve daha fazlasını vermeye hazırlanırken ülkemizde bir gecede giden 128 mlr dolara kafam gidiyor. Bizim insanımız gerçekten en iyisini hak ediyor ve hatta böyle projelere öncü olmamız gerekirken bizim hep arka planda olmamız ve daha kendi teknolojik bakanlığına bile sahip çıkamayan bir ülke olmamız beni gerçekten çok üzüyor. Biz türk halkı olarak akıllıyız ama zorlukları aşamıyoruz imkan bulamıyoruz. Ben bile kendimden güzel şeyler bekleyen bir insandım. Bilime kendimi kazandırmayı çok istiyordum. Ama şuan kuryelik yapıyorum karda kışta motor sürüyorum. Şuan sadece bilim videoları izlemekten ileri gidemiyorum. Bilim sadece uzaktan gördüğümden ibaret... Ben bu hayattan razı olmuyorum.

 • Ercan BAŞER
  Ercan BAŞER 15 gün əvvəl +151

  Ülkemizin parasını birilerinin daha mutlu yaşaması için değil de, böyle gelecek için yeni keşifler, icatlar, teknolojiler ve daha fazla üretmek için harcamış olsaydık, şu anda eğitim sistemi konusunda çağ atlamış bir ülke olurduk. Çok yazık.

  • 1000 Abone olana kadar video yok
   1000 Abone olana kadar video yok 15 gün əvvəl

   Gavur İşi kardeşim böyle şeyler II. Bayezit'in yolunda gideceğiz coğrafi keşiflerde gavur işiydi bu da öyle =)

  • JUDGE PM
   JUDGE PM 15 gün əvvəl +1

   Merhaba Ben 10.Sınıf Öğrencisiyim. AZ-clip'den Para Kazanmak İstiyorum. Dershaneye Gidiyorum Aileme Fazla Yük Olmak İstemiyorum. Bu Kadar İnsandan 5 Kişi Gelse Bile Bana Moral Olur. Amacım Prim Değil Lütfen Yanlış Anlamayın. Şimdiden Teşekkür Ediyorum.

  • Bulent Paksoy
   Bulent Paksoy 15 gün əvvəl +7

   Öyle bir millet olduk ki. Yalnızca bugünü yaşayan ve kendi için yaşayan bir toplumuz. Bu gün gençlik cahil bulduğu eski neslin yaptığı ampulü kullanıyor. İnterneti kullanıyor. Ancak onun nasıl çalıştığından bi haber. Sadece zevk eğlence ve gösteriş için yaşıyor.

  • Furkan Arman
   Furkan Arman 15 gün əvvəl +10

   Betona yatırıma devam

  • Twitch Sykos
   Twitch Sykos 15 gün əvvəl +43

   Ülke ekonomisini simit ayranla ölçen yöneticilerimiz olduğu sürece geri kalmaya mahkumuz

 • BLNT YLMZ
  BLNT YLMZ 11 gün əvvəl +1

  barış özcan keşke şu an yine canlı yayın yapıp milli değerlerimizi de paylaşsaydınız. ABD nin uzay araçlarını 3 saat canlı yayın ile verirken bizim yerli uydumuz atılırken de aynı hassasiyeti gösterseniz hoş olurdu.

 • Kaan Erol
  Kaan Erol 10 gün əvvəl +5

  İnsanlık Güneş'in sıcaklığını geçdiğinde kendisini süperman zannediyo. Evrende tek Güneş yok. Dahada sıcak olan Yıldızlarda var. İnsanlığın gücü biyere kadardır.

 • murat gün
  murat gün 7 gün əvvəl +1

  Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler ve yarattığınız farkındalık için teşekkür ederim. Benim aklıma takılan bir kaç soru var.
  1. Bilinen fizik yasalarına göre 1 birim enerji harcayarak 1birimden fazla enerji elde etmeniz mümkün değildir. Buna göre 1 ampulü yakacak enerji sarf ederek 2 ampulü yakmak nasıl mümkün olabilir?
  2. Güneşin halihazırda ürettiği enerji için her saniye 4 milyon ton maddenin harcandığını biliyoruz. Klasik nükleer reaktörler de yakıt olarak Radyoaktif maddeler kullanır. Bu durumda inşaa edilen reaktörde yakıt olarak ne kullanacaklar?
  3. Şu anda%90 üzerinde verimlilikle çalışan ve kendini ispatlamış nükleer enerji santralleri varken, 150 mn ısı ile gerçekte hedeflenen enerji üretimi midir?

  (Konu hakkında bilgisi olan herkesin fikrine saygımız olmakla birlikte, yanlışlıkla cehenneme kapı açacaklarını da düşünmüyor değilim :)

 • Onur Dinler
  Onur Dinler 11 gün əvvəl +1

  emeğinize sağlık, ders çıkaracak cümleleriniz var. harikasınız.

 • Bulent Ustabasi
  Bulent Ustabasi 14 gün əvvəl +251

  Birleştirmenin, ayrıştırmaktan ne denli üstün olduğunu çok güzel bir örnekle anlatmış. Bütün olumsuzluklara rağmen iyi ki seninle aynı zamanda yaşıyorum dedirten insanlardan biri. Barış Ōzcan

  • Moedred
   Moedred 7 gün əvvəl

   Bir de unutmadan dünya barışı deseymiş keşke.

  • mert ışık
   mert ışık 11 gün əvvəl

   @DON'T weak will

  • Sezer Özdemir
   Sezer Özdemir 12 gün əvvəl

   Ayhan Tarakçı Daha Önce Bunun Videosunu Yapmıştı

  • DON'T
   DON'T 12 gün əvvəl

   *Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu İzleyeyim Deme.Benden Söylemesi.Sakın Tıklama.Asla.*

 • Muharrem Kaya
  Muharrem Kaya 8 gün əvvəl +4

  Allah razı olsun Barış bey sizi çok seviyoruz başarılar diliyorum Çok sağolasın her zamanki gibi farkındalık yapmışsınız teşekkür başarılar

 • Onur Diker
  Onur Diker 11 gün əvvəl +1

  Harika final olmuş. Çok başarılı! 👏👏👏 Zihninize sağlık!

 • Bilge Taluer Aklan
  Bilge Taluer Aklan 12 gün əvvəl +1

  Bu ne harika bir anlatımdır Barış Özcan 👏🏻

 • İzmir Konak Servis Sağlayıcı

  UZUN ZAMANDIR SİZİ TAKİP EDİYORUM. ANCAK BU KADAR İÇERİSİNDE HARİKA MESAJLAR PAYLAŞAN VİDEONUZA DENK GELMEMİŞTİM. KEŞKE SİZİN GİBİ İNSANLAR ÜLKEMİZİ YÖNLENDİRMEDE ETKİLİ OLABİLSE

 • Eslem Ekici
  Eslem Ekici 15 gün əvvəl +311

  İzlerken düşündüren , düşünürken cevaplamaya çalıştığımız tam anlamıyla muhakeme gücünü geliştiren bir numaralı kanal. Kendime küçükte olsa bir şeyler kattığıma inandığım Pazar kahvaltısının en verimli halisin Barış Özcan hep var ol.

  • Komedi Dahisi
   Komedi Dahisi 14 gün əvvəl

   Profilimde 1196 yazıyor bi el atta 1200 olsun be kanka :(

  • Nereye Geldik
   Nereye Geldik  15 gün əvvəl

   *Barış Özcan
   VİDEO ATINCA AKAN SULAR DURUR VİDEO İZLENİR LIKE ATILIR.* 💙💙💙

  • Steve JOBS
   Steve JOBS 15 gün əvvəl

   @Dilay Kalay o soru işaretini de..... Diye yazmamış adam allahtan

  • JUDGE PM
   JUDGE PM 15 gün əvvəl

   Merhaba Ben 10.Sınıf Öğrencisiyim. AZ-clip'den Para Kazanmak İstiyorum. Dershaneye Gidiyorum Aileme Fazla Yük Olmak İstemiyorum. Bu Kadar İnsandan 5 Kişi Gelse Bile Bana Moral Olur. Amacım Prim Değil Lütfen Yanlış Anlamayın. Şimdiden Teşekkür Ediyorum.

  • Self discipline machine
   Self discipline machine 15 gün əvvəl

   @HOWSIK L she answers

 • Sevinç
  Sevinç 11 gün əvvəl +2

  bu anlatım bu yorumlama AZ-clip'un çok çok üstünde bir çalışma.. sizi tebrik ederim 👏🏻👏🏻

 • TOLGA ERTEK
  TOLGA ERTEK 8 gün əvvəl +3

  Barış hocam sana burda iki itirazım var
  1 hepimiz yılbaşını kutlamadık ve yılbaşı eğlencesi yapmadık ben kendi adıma hepimizin bir parçası olarak bunu söylüyorum
  2 Kıbrıs değil güney Kıbrıs demelisiniz
  Hocam sizden isteğim üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin deniz suyunu kullanma ve içme suyuna çevirme teknolojisini kullanıp geliştirmesi için videolar hazırlamanızdır
  Çünkü geleceği sadece enerjiyi kontrol edenler değil suyuda kontrol edenler belirleyecektir
  Ayrıca suyu kontrol edenler tarımı da kontrol edebilirler
  Dünyanın gidişatı iklim krizi nedeniyle gıda kıtlığına doğru yol alıyor

 • HamZa Becerikli -
  HamZa Becerikli - 9 gün əvvəl +1

  Mükemmel anlatım , mükemmel araştırma , mükemmel sunum , mükemmel bir emek ve mükemmel bir Mesaj ..

 • Celal Güloglu
  Celal Güloglu Gün əvvəl

  Baris kardesim, gercekten cok önemli bir konuya parmak basmissin! Tabiiki bu konuda Devletimizinde yol göstermesi önemli ama benim bildigim bu konularin devlet ve hükumetlerden ziyade Üniversitelerimizin yönlendirilmesi ile olabilir.... Umarim dikkat cekersin ve bizler icinde yeni bir sayfa olur. saygilar

 • Sarhoşun Mektubu
  Sarhoşun Mektubu 13 gün əvvəl +199

  Güzel ülkemin böyle vizyonu yüksek yatırımlar için 20yıl geriden geldiğini bilmek vicdanımı sızlatıyor. Tarihde ne kadar şerefli bir millet olduğumuzla övünürken, o şerefli milletin güncele ne kadar aciz kaldığını kabul edemiyoruz. Tarihden ilham alıp tarihe geçecek işler yapmadığımız sürece, geçmişin gölgesinde yaşamaya devam edicez.

  • VBIQVE
   VBIQVE  13 saat əvvəl

   ​@Çağatay Aslan arap dini (!) "nükleer enerji ile uğraşmayın." mı diyor entel feridun?

  • THE SNOW
   THE SNOW Gün əvvəl

   henüz o yarışa bile dahil olamadık, belki de olmak bile istemiyoruz. en acısı da ülkemin insanın bu yarıştan haberi bile yok. örneğimi abartı saymayın ortalamamız taş devri çağında.

  • Seracettin Sezer
   Seracettin Sezer 3 gün əvvəl

   @Çağatay Aslan İslamiyet araplara değil bütün dünyaya indirildi cahil.Bir gün bulursun belanı ama iş işten geçer öbür tarafa bir gittinmi geri dönüş yok çok ağlarsın.

  • The Screawscared
   The Screawscared 4 gün əvvəl

   @Hepsdokh kılıç a ne gerek var bizim bro bizim Allahımız var

  • Murat betrug
   Murat betrug 4 gün əvvəl

   @Motion Paths senin gibi sürekli zamanim olsa dünyayi elime geçireceğim kardeşim, neyse herkez yoluna, yakinlarda türkiyedede bir şirket kurduğum zaman inşallah ben hala yoluma devam edeceğim sen youtubeda yorumlarini yap, yolun açik olsun

 • Hünermend Xoşewist
  Hünermend Xoşewist 11 gün əvvəl +1

  Dünya daki insanlar sömürü düzeni ile yaşadığı ken böyle işlere para harcamaları ölümsüz hayata yönelik işler değil. Önce elde edilen gelirler ile dünyada huzurlu yaşam ortamı oluşturulması gerekir. Sonra teknik üretim ile yaşam standardı eşit olarak yuruomeli . Böylece Allahın rızasına erişmiş oluruz.

 • Sadece Emir
  Sadece Emir Gün əvvəl

  "Atomlar birleştiğinde açığa çıkan güç,parçaladığımızda açığa çıkan güçten çok daha fazla"
  Umarım bir gün insanlar parçalanmayı bırakıp bir olmayı öğrenir.

 • Şeydanur ŞAHBAZ
  Şeydanur ŞAHBAZ 9 gün əvvəl +2

  Eğitim de riskli yatırımdır, enerji de. Taze taze sıcak sıcak alamazsın ama ömürlük yatırımdır. Geç kalmadan değerini bilmemiz lazım böyle güzel şeylerin ve böyle şeylere yatırım yapmamız lazım

 • Kaan Kızılaslan
  Kaan Kızılaslan 10 gün əvvəl +1

  Barış abi videoların için çok teşekkür ederim. Anlatımın harika hayatında başarılar dilerim.

 • Kadir Ayaydın
  Kadir Ayaydın 15 gün əvvəl +131

  Ülke olarak siyasi, futbol takımı, dini, ırki vb bir çok şeyde ayrılmış durumdayız. Videonun sonunda ki mesaj çok güzel dünyada ki diğer insanlarla şimdilik olmasa bile ülke olarak kendi içimizde birlik olabilsek keşke. Teşekkürler barış abi..

  • Ömer Can Bilgin
   Ömer Can Bilgin 13 gün əvvəl

   @Adnan Sayder ya bi git allah aşkına hala hükümeti savunuyor akşam eve gelirken çocuğunun gözüne bakıp bi çikolata alamıyorsundur utanmıyorsun dimi sen alabiliyorsan bile at gözlüğünü çıkarda etrafa bak bi sırf sağcı bi devlet olduğu için destekliyorsunuz sence bu yaptığınız çok savunuduğunuz allah katında doğru bi kararmı olucak onun sizin kadar aptal oldugunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz knk anlıyor neyi niçin yaptığınızı içinizden neler geçtiğini çıkarlarınızı savundugunuzu milletin çektiği açlığa göz yumduğunuzu intihar eden insanların ahı var sizde ve emin ol bu ah kolay kolay ödenmez

  • Supernatural
   Supernatural 14 gün əvvəl

   @Adnan Sayder Haklısın ama umarım akp nin yediği haltları da görüyorsundur.

  • this account is not used
   this account is not used 15 gün əvvəl +1

   @Adnan Sayder İktidar ayrı bir dert, muhalefet ayrı bir dert.

  • Adnan Sayder
   Adnan Sayder 15 gün əvvəl +1

   @Ahmet Yilmaz ÜLkede adi namussuz bir muhalefet var 2 SENE ÖNCE KURULAN UZAY AJANSINI BİLE İPTAL ETTİRMEK İÇİN ANAYASA MAHKEMESİNE GİDEN CHP 80 SEENDİR HERTÜRLÜ PROJEYE KAŞI ÇIKTIGI YETMEMİŞ GİBİ BUGÜNDE UZAY SANAYİ SAVUNMA SANAYİ PROJELERİNE KARŞI ÇIKIYOR

  • Akif Emre Kayhan
   Akif Emre Kayhan 15 gün əvvəl +1

   @JUDGE PM yazma şunu heryere

 • oğuzhan BOZOKLAR
  oğuzhan BOZOKLAR 12 gün əvvəl +1

  🇹🇷Bu videoda ortaya çıkan en büyük güç çalışmak üretmek çalışmak....🇹🇷 Teşekkürler Barış Hocam

 • Yasin Tota
  Yasin Tota 10 gün əvvəl +1

  Dünya Denge ve ölçülerini aşma konosunda haddi aştığımız konusu dev bir tokmak,tokat yemeye yanaşıldığını dikkate almak insanlık için dünya için mühimdir.

 • Hacı KÖKSAL
  Hacı KÖKSAL 9 gün əvvəl +3

  Selamün aleyküm Barış kardeşim, güzel güzel enerji, füzyon ve güneş ile ilgili tanımlamalar yaptın. Nasıl olduğunu nasıl olacağını anlattın ama neden olacağını sonucunda neler olabileceğini anlatmadın yani malayani konuştun durdun. Senin bahsettiğin değerlerde bir enerji ortaya çıkarsa ve bu enerjiye hakim olamadığın da neler olacağını da anlatmanı isterdim. Öyle bir enerji ortaya çıktığı zaman güneş sistemindeki bütün yıldızlar gezegenler güneş dahil yok olacak. Neyse bilimden sen yeterince konuştun haddimiz olmadan ilimden ilmimiz yettiği kadar kısa ve öz bir konu hakkında bilgi vermek isterim. Senin doğa dediğin şuursuz varlık Allah'ın emri olmadan hareket etmeye ne kudreti nede ilimi var. Selametle Allah'ın selameti üzerinize olsun.

 • ozan yılmaz
  ozan yılmaz 11 gün əvvəl +1

  Temiz enerji de olsa böyle büyük bir kaynağa sahip olmak enerji tüketimini artıracaktır. Dolayısıyla daha fazla doğa tahribatına ve küresel ısınmaya neden olacaktır.

 • i am legend
  i am legend 12 gün əvvəl +213

  Bir şeyi yeterince basit anlatamıyorsan bilmiyorsun demektir.'Albert Einstein' Bilincinde olmadığımız bu tür konuları Böyle Basit, kısa ve anlaşılır şekilde anlatabilecek tek adam Sensin .BARIŞ ÖZCAN içeriklerin altın değerinde biz Z kuşağı gençleri bu tür konularda aydınlatmanız Gurur verici.
  Seni Seviyoruz...

  • Kelâmi
   Kelâmi 8 gün əvvəl +2

   Mesele anlatmada veyahud anlatma şeklinde değil,,,anlamada
   Denizi testiye aktarsan, çapı kadar alır
   Birşey söylemek için kulak lazım
   İki söz de mevlâna rahimehullahın
   Mevlanayı gavur bile anladı da biz mesnevi okumadan göçüp gideceğiz
   Hazine üstündeki dilenciler, şimdi Avrupa'daki kokuşmuş feylosofların sözleri ile gelecekler, ben bütün herşeyi la ilahe illallah Muhammed un rasulullah da topladım, bak çok basit, tek cümle, buyur bakalım sor kim anlamış,

  • Kaplan Famala
   Kaplan Famala 9 gün əvvəl

   Barış özcana itirazaz-clip.com/video/u4G892SNl48/video.html

  • iyirmi²⁰
   iyirmi²⁰ 10 gün əvvəl +1

   Ayhan Tarakcı da vardır

  • kk molleli Can
   kk molleli Can 11 gün əvvəl +1

   "bu maskenin ardında bir fikir var ve fikirlere kurşun işlemez" v for vendetta

 • Mucizeli İdil~♡
  Mucizeli İdil~♡ 2 gün əvvəl +1

  Ya Barış Abi bizim ülke ne ara geleceği düşündü ki biz projede yer alalım. Biz anca şimdi karnımızı doyurmaya çalışıyoruz. Video güzel olmuş bu arada bayağı bilgilendim

 • HAKAN KIRMAN
  HAKAN KIRMAN 11 gün əvvəl

  Hocam siz youtube ye kaliteyi getiren bir kaç kişiden birisisiniz.....

 • Zeki Demir
  Zeki Demir 11 gün əvvəl +1

  Barış Abi yani seni izleye izleye bir hâl olmuştum, bunun üzerine testlerde artık senin ile ilgili sorular görmeye başladım.
  Gözlerim gözlerim AĞRIYOR
  KANIT isteyenler : Arı yay. Paragrafın ritmi 136. Test 21.soru. 2022 'ye özel

 • etem
  etem 12 gün əvvəl

  Öncelikle aydınlatıcı bilgin için teşekkürler.Umarım sende bir gün ülkemiz için önemli buluşa imza atacaksın.

 • Havoc
  Havoc 15 gün əvvəl +385

  Sabah barış Özcan izlemek kadar güzel birşey yok şu dönemde

  • Zeynep Arican
   Zeynep Arican 9 gün əvvəl

   Ay evet yaaa, aile buluşmasında Barış Özcan'ın son videosunu seyrettin mi diye sohbet etmek de çok güzell

  • Umut Emir Doğan
   Umut Emir Doğan 9 gün əvvəl

   Ayn

  • Hamza ATEŞ
   Hamza ATEŞ 9 gün əvvəl

   Bencede saat 16:00'uyandım saat şuan 5:54

  • Prof. Dr.
   Prof. Dr. 15 gün əvvəl

   az-clip.com/video/3OHW9UahQPI/video.html

  • Begali PAKÖZ
   Begali PAKÖZ 15 gün əvvəl

   +1

 • Fast Ninja #BerkeBaba
  Fast Ninja #BerkeBaba 11 gün əvvəl +1

  Her zamanki gibi bilgi içeren farkındalık yaratan video teşekkür ederiz

 • Fırat Uğur
  Fırat Uğur 11 gün əvvəl +1

  Nargileyi hazırlayıp ekranın başına geçiyorum öyle izliyorum . Cidden çok başarılısınız . Sizleri örnek alan bir AZ-clipr olmak ümidiyle 👍🏻

 • Can Karadeniz
  Can Karadeniz 4 gün əvvəl +1

  Barış Özcan'ın tefekkür kabiliyetine hayranım. Tek eksiği bu tefekkür etkinliğini en yüce olan ile, Allah ile sonlandırmaması. Doğanın değil de Allah'ın mesajı dese binlerce aboneyi kaybedebilir. Ancak hayranlıkla tefekkür ettiği dünyadan kat be kat güzel olanı, ahireti kazanır. İnşallah...

  • By Ram
   By Ram 4 gün əvvəl

   Kurandaki çelişkiler Çarşaf Çarşaf her yerde veriliyor
   Bir yaratıcının kitabında Bukadar basit ve komik HATALAR ÇELISKİLER olmaması lazım değilmi 😒
   Yıl olmus 2022 Ne allahı yahu KURAN OKUYUN

 • ademiray05
  ademiray05 9 gün əvvəl +1

  Başka bir gezegenin güneşini dünyada yaratmayı ve dolayısı işe dünyayı gözden çıkardıklarını düşünmeden edemiyor insan !!

 • Bay sokrates
  Bay sokrates 15 gün əvvəl +247

  Ülkenin bilgi birikimini arttıran adam gibi adam.

  • Sel
   Sel 14 gün əvvəl

   @Ahmet Yilmaz iktisatcılar gibi düsünme kafayı yersin

  • Ahmet Yilmaz
   Ahmet Yilmaz 14 gün əvvəl

   @Sel Senin nerene dokundum, senin gibi trollerden degilim olmam sana dokundu degilmi

  • Sel
   Sel 14 gün əvvəl

   @Ahmet Yilmaz cok düsüncelisin be iyilik meleği :d

  • Ahmet Yilmaz
   Ahmet Yilmaz 14 gün əvvəl

   @Sel YA NE alakasi var ben sana NE desem, ben ülkemi disardan izlerken orda yasiyanlara üzülüyorum, siyaset yapmak isteseydim ülkede olurdum.
   Umarim anlamisindir.

  • JUDGE PM
   JUDGE PM 15 gün əvvəl

   Merhaba Ben 10.Sınıf Öğrencisiyim. AZ-clip'den Para Kazanmak İstiyorum. Dershaneye Gidiyorum Aileme Fazla Yük Olmak İstemiyorum. Bu Kadar İnsandan 5 Kişi Gelse Bile Bana Moral Olur. Amacım Prim Değil Lütfen Yanlış Anlamayın. Şimdiden Teşekkür Ediyorum.

 • Neriman Fidan
  Neriman Fidan 3 gün əvvəl

  Bu kadarçok sıcaklığın çevre üzerinde yaratacağı felaketi de ön görmek gerekiyor. Daha fazla enerji kullanımı daha fazla ısınma demek ve sonuç ekosistemin kendini soğutma amaçlı iklim felaketlerinin ortaya çıkması demek. Yani enerji ihtiyacını karşılamak içi n daha fazla ısınma tehlikeyi arttırıyor. Enerji kullanımı ndaki pervası artış dünyanın sonunu getirecek.

 • Gerçeği Bul
  Gerçeği Bul 9 gün əvvəl +1

  barış bey bu güncel videoları çekerken kullandığınız ses kayıt düzenini yazabilirmisiniz acaba, mikrofondan yazılıma ses kaydedici cihaza kadar. Yada bilen varsa yazarsa benzer şekilde benim gibi youtube kanalı olan arkadaşlara çok yardımcı bir bilgi olur

 • TİM TÜRKİYE İSTANBUL MOTORCULARI

  BARIŞ BEY Yine hayretler içinde bıraktınız emeğinize yüreğinize sağlık Teşekkürler🙏

 • Mücahit Karadeniz
  Mücahit Karadeniz 2 gün əvvəl

  Akıcı ve akılda kalıcı bir anlatım teşekkürler .

 • Ali Ayaeriş
  Ali Ayaeriş 15 gün əvvəl +96

  Barış Bey, 1960'lı yıllarda ODTÜ'nin fizik laboratuvarında küçükte olsa bir tokamak jeneratörü olduğunu ve füzyon çalışmaları yapıldığını okumuştum. Belki bir bakmak istersiniz.
  Saygılar.

  • Bontei
   Bontei 13 gün əvvəl +10

   @DONT seni mi kırcaz izlemeyiz tabii ki

  • elmas
   elmas 13 gün əvvəl

   Tokamak evdede yapılabilir ama radyasyondan korunmak için çokca su ve kurşun kullanmak gerekiyor. Marifet yapmak değil, Alınan enerjinin verilenden daha fazla olması ve bunun sürdürülebilir olması.

  • DONT
   DONT 13 gün əvvəl

   *Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu İzleyeyim Deme.Benden Söylemesi.Sakın Tıklama.Asla.*

 • ixantz
  ixantz 8 gün əvvəl +5

  "Atomlar birleştiğinde ortaya çıkan güç, ayrıştığında çıkan güçten kat kat daha fazla. Sanırım doğa bize sessiz bir mesaj vermeye çalışıyor :)"

 • Ali Salman
  Ali Salman 2 gün əvvəl

  Kaliteli ve faydalı videolarınla başarılı bir kanalın var.

 • Mustafa Ceyhan
  Mustafa Ceyhan 12 gün əvvəl +1

  Abi olaylara bakış açın gerçekten muazzam.Ufkumu aydınlatıyorsun resmen.Olaylara bakış açım değişiyor senin sözlerinle.Konudan konuyu geçişlerin,ses tonun gerçekten vs gerçekten harika.

 • SELİM BEKAR
  SELİM BEKAR 10 gün əvvəl

  Teşekkürler. Bilgilendirmeleriniz çok değerli.